slide

Problemy „Sylwestrowe”

10 rad dla właścicieli psów z tzw. fobią dźwiękową

  1. Nigdy nie próbuj pocieszać ani uspokajać psa, gdy ten pokazuje objawy lęku – to tylko wzmocni niepożądane zachowanie, ponieważ w rozumieniu psa będzie to pochwała.
  2. Nigdy nie bij psa ani na niego nie krzycz – to tylko udowodni mu, że jest się czego bać i w konsekwencji wzmocni niepożądane zachowania.
  3. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite ignorowanie psa – nie patrz na niego ani nic do niego nie mów.
  4. Jeśli spędzasz Sylwestra w domu lub jesteś obecny podczas burzy, staraj się wyglądać  (nawet przesadnie) na zrelaksowanego i szczęśliwego. Możesz zacząć bawić się ulubioną zabawką psa (np. wspólnie z innym domownikiem)) i poczekać na jego reakcję. Jeśli się przyłączy – to bardzo dobrze, jeśli nie – trudno, nie próbuj bawić się z nim na siłę.
  5. Spacery w okresie narażenia na silne bodźce dźwiękowe ogranicz do koniecznego minimum. Jeśli pies wykazuje objawy paniki, nigdy nie spuszczaj go ze smyczy.
  6. Fajerwerki i burza to nie tylko hałas – także błyski mogą niepokoić psa. Dlatego nawet na kilka dni przed Sylwestrem  lub kiedy synoptycy przewidują burzę należy dokładnie zasłaniać okna. Możesz zaciemnić jeden pokój, w którym będzie przebywał pies – jeśli lubi szczególnie jakieś pomieszczenie w domu, właśnie je powinieneś wybrać. Jeśli twój pies mieszka na podwórku, zabierz go do domu lub zamknij w bezpiecznym pomieszczeniu. W miejscu, w którym przebywa pies, należy zadbać o specjalną kryjówkę, np. stół nakryty kocem.
  7. Od początku „sezonu fajerwerkowego” lub burzowego warto puszczać muzykę zwłaszcza rytmiczną (basy, bębny) – będzie maskowała prawdziwe fajerwerki  albo grzmoty. Możesz przyzwyczaić do niej psa wcześniej, ale pamiętaj. aby go nie wystraszyć . Na początku puszczaj ją bardzo cicho, później możesz stopniowo zwiększać głośność, zawsze nagradzając zwierzę, jeśli zachowuje się spokojnie.
  8. Jeśli znasz kogoś, kto ma psa, który nie boi się fajerwerków, warto byłoby zainicjować spotkanie – najpierw na kilka dni przed Sylwestrem (zabawa, smakołyki, pieszczoty, wspólny spacer), a następnie w noc sylwestrową.Obecność drugiego, opanowanego psa może pomóc przezwyciężyć lęk u twojego psa. Badania naukowe wskazują, że „zaraźliwość” fobii to mit – występowanie nadwrażliwości na dźwięki u wspólnie mieszkających psów wynika z podobnych predyspozycji.
  9. Jeżeli pies nie wymiotuje ani nie ma biegunki, warto nakarmić go przed wystąpieniem burzy albo wystrzałów posiłkiem bogatym w węglowodany ( np. z dużym udziałem makaronu). Oczywiście nie należy karmić go na siłę – jeśli nie chce jeść, trudno.
  10. Leki psychotropowe należy podać , zanim zaczną się hałasy. W przypadku fobii fajerwerkowej terapię należy rozpocząć  w okolicach świąt  Bożego Narodzenia, a w przypadku fobii burzowej – zanim wyjdziemy z domu do pracy w dniu, w którym przewidywane są wyładowania atmosferyczne.

                                                                            dr n. wet. Jagna Kudła,

                                                                  Magazyn Weterynaryjny vol. 24, nr 221

Nasz adres

ul. Duńska 33A
71-795 Szczecin


tel. 91 880 38 07
kom. 501 127 874

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 20.00
sobota: 10.00 - 15.00
niedziela: 10.00 - 13.00

Honorujemy karty płatnicze


karty
Copyrights © Przychodnia Weterynaryjna na Warszewie | Powered by: Redpanda.pl