slide

Po zabiegu

Po przeprowadzonym zabiegu (do kilkunastu godzin) funkcjonowanie organizmu pacjenta jest upośledzone. W okresie wybudzania, zwierzęta wykazują nadmierną wrażliwość na bodźce typu: hałas, dotyk czy zbyt jaskrawe światło. Również temperatura ciała ulega obniżeniu. Z tych powodów bardzo ważne jest zapewnienie rekonwalescentowi spokoju, umieszczenie go w ciepłym, zacienionym miejscu i okrycie kocem.

Najpierw powraca świadomość podczas wybudzania, dopiero później zwierzę zaczyna kontrolować swoje ruchy. Dlatego też legowisko należy przygotować na podłodze – niekontrolowane próby podnoszenia się, np. z fotela, mogą doprowadzić do urazów.

Wywołany zabiegiem stres powoduje, że przy wybudzaniu pacjent może skomleć i popiskiwać. Nie jest to jednak spowodowane bólem, gdyż zwierzę otrzymuje leki przeciwbólowe.

Z powyżej wskazanych względów proponujemy właścicielom pozostawienie zwierzęcia w szpitalu lecznicy, gdzie możemy zapewnić mu fachową opiekę i właściwe warunki do czasu wybudzenia.

Po zabiegu należy stopniowo (zwykle od następnego dnia) wprowadzać do żywienia płyny, a po kilkunastu godzinach pokarmy półpłynne i wreszcie stałe. Trwające jeszcze w tym czasie działanie środków znieczulających, może powodować wymioty lub prowadzić do zaburzenia odruchu połykania, co może być przyczyną zachłyśnięcia się pokarmem czy wodą. Zastosowana głodówka nie ma niekorzystnego skutku dla pacjenta.

Przy poważniejszych zabiegach okres rekonwalescencji trwa zwykle 10 dni a nawet dłużej. W tym czasie zwierzę powinno być pod szczególnym nadzorem.

Bardzo ważne jest unikanie przez pupila jakichkolwiek gwałtownych ruchów lub wysiłku mogącego doprowadzić do urazów rany pooperacyjnej. U zwierząt starających się zerwać opatrunek lub szwy należy zastosować różne zabezpieczenia jak np. kołnierz lub ubranka pooperacyjne dostępne w naszej lecznicy.

Nasz adres

ul. Duńska 33A
71-795 Szczecin


tel. 91 880 38 07
kom. 501 127 874

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 20.00
sobota: 10.00 - 15.00
niedziela: 10.00 - 13.00

Honorujemy karty płatnicze


karty
Copyrights © Przychodnia Weterynaryjna na Warszewie | Powered by: Redpanda.pl