slide

Czy ostrzyc psa na lato?

O tak, ten temat często się przewija w rozmowach – i tych na żywo, i tych przez FB.

Będę szczera: gdy widzę, jak ktoś ostrzygł na krótko berneńczyka lub innego psa o podobnej konstrukcji włosa… to nóż mi się w kieszeni otwiera i szlag mnie trafia.

To jest błąd! Psu nie będzie od takiego zabiegu łatwiej znieść upały!
Dlaczego?

Słów kilka o tym, jak jest zbudowana okrywa berneńczyka (i nie tylko oczywiście).
Przy samej skórze mamy podszerstek, czyli miękkie, nieco wełniste włosy, krótsze i delikatniejsze od dłuższych i twardszych od nich włosów okrywowych. Podszerstek nie jest przypadkowym i bezużytecznym tworem Matki Natury, która chciała sobie z psów zażartować. Jest niezbędny do izolacji termicznej psa – zarówno od zimna, jak i od ciepła.

ten rysunek nie jest do końca trafny, ale najlepszy, jaki znalazłam – na środkowym rysunku na dole powinien być właśnie ten skołtuniony, gęsty podszerstek, a nie wyczesany)

Gdy usuniemy tylko podszerstek (np. furminatorem) nie ma jeszcze wielkiej tragedii (choć ja tej opcji nie lubię i nie stosuję) – w dalszym ciągu pozostaje włos okrywowy, który w pewien sposób psa od upału chroni. Problem pojawia się, gdy chwycimy za maszynkę i opitolimy psa na tradycyjne 9mm. Wtedy jest już problem. Nie dość, że psa nic od upału nie chroni, to jeszcze jest znacznie bardziej narażony na szkodliwe działanie słońca i ciepła, bo nie ma warsty izolacyjnej. O tym, w jaki sposób pies się chłodzi i jak wpływa na to krótkie strzyżenie – filmik zaczerpnięty stąd:

Podsumowując: gdy ogolimy psa na krótko jego skóra faktycznie szybko się chłodzi… ale tylko pod warunkiem, że otoczenie jest chłodne/podłoga/cokolwiek. W innym razie – równie szybko się nagrzewa, a o konsekwencjach przegrzania chyba nie muszę nikogo uświadamiać….?

Zamiast po maszynkę, radzę sięgnąć po szczotkę/grzebień i porządnie psa wyczesać, a w czasie upałów zapewnić mu chłodny kąt, jesli możecie – kąpiel w rzece i jeziorze i dostęp do wody.
A czym wyczesać psa możecie przeczytać np. tu 🙂

(autor: http://www.sledztezpies.pl/)

Nasz adres

ul. Duńska 33A
71-795 Szczecin


tel. 91 880 38 07
kom. 501 127 874

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek: 10.00 - 20.00
sobota: 10.00 - 15.00
niedziela: 10.00 - 13.00

Honorujemy karty płatnicze


karty
Copyrights © Przychodnia Weterynaryjna na Warszewie | Powered by: Redpanda.pl